Budapeszt – niezwykły potencjał węgierskiej stolicy

Węgierska stolica to z jednej strony miejsce niezwykle atrakcyjne dla miłośników historii oraz sztuki. Tu wspaniałe zabytki czekają na turystów niemal na każdym kroku, dzięki czemu wycieczki po jego terenie stają się wspaniałą lekcją historii. Kuszą piękne mosty, wiekowe świątynie oraz tak imponujące gmachy, jak zamek królewski oraz gmach parlamentu. Budapeszt ma jednak i inne oblicze. To miasto to przecież nie tylko ważny ośrodek gospodarczy, administracyjny i turystyczny. To również uzdrowisko, które od wieków godnie służy kuracjuszom.

Tutejsze kąpieliska mogą pochwalić się wspaniałą historią oraz piękną formą, dzięki czemu same w sobie stanowią nie lada atrakcję. Dzięki nim Budapeszt jest jednym z najwspanialszych uzdrowisk na świecie, a kąpiele w tutejszych wodach leczniczych od wielu lat cieszą się ogromną popularnością. Zabiegi i kąpiele, z których można korzystać w tak niezwykłym otoczeniu, każdemu z nas mogą sprawić wiele radości, nic więc dziwnego, że chętnych na urlop w tym niezwykłym uzdrowisku nie brakuje. Budapeszt przyciąga, a czasu spędzonego na jego terenie nikt nie będzie żałować.

Najwspanialsze uzdrowiska Europy w Budapeszcie

Spacerując ulicami tego gwarnego miasta szybko można zapomnieć o tym, że Budapeszt to nie tylko stolica Węgier, ale i jedna z najważniejszych miejscowości uzdrowiskowych w Europie. O tym, jak ważne jest to uzdrowisko, można się przekonać w prosty sposób. Wystarczy wybrać się na spacer i odwiedzić najsłynniejsze łaźnie tego miasta. Które mogą nas zaskoczyć? Obok których nie można przejść obojętnie?

Kąpielisko Gellarta

Kąpielisko to jest najważniejszych i najbardziej znanym obiektem Budapesztu – uzdrowiska. Powstało ono na terenach Budy, w których najszybciej dostrzeżono niezwykłe właściwości tutejszych wód mineralnych. Swą obecną formę kąpielisko zyskało w początkach XX wieku, warto jednak pamiętać, że jego historia jest niemal tak długa, jak historia miasta.

Łaźnia Królewska

Ta łaźnia swe powstanie zawdzięcza Turkom, z których inicjatywy zaczęto jej budowę. Ukończona w II połowie XVI wieku korzysta z tego samego źródła, co łaźnia św. Łukasza. Woda jest tu doprowadzana za pomocą rur. To jedno z popularniejszych kąpielisk na terenie Budapesztu, z którego w innych dniach mogą korzystać kobiety, a w innych – mężczyźni.

Kąpielisko św. Łukasza

Nazwane na cześć św. Łukasza kąpielisko powstało w miejsc bardzo ważnym. W miejscu, w którym obecnie można skorzystać z kąpieli w leczniczych wodach, już w czasach średniowiecza istniał szpital. Patronem tego zakładu był św. Łukasz – to dziś sprawujący opiekę i nad leczniczymi źródłami, i nad korzystającymi z ich mocy kuracjuszami. Dziś jest to miejsce idealne dla tych, którym marzy się kąpiel w atmosferze ciszy i spokoju.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz