Chortycia Biuro Podróży

Mobile Menu

Wybierz język

Nasi Konsultanci

Kursy średnie NBP
z dnia: 2019-03-22

W najbliższym czasie

Przewodnik

Zobacz również:

Artykuły

Przewodnik po Budapeszcie

Wycieczki do Budapesztu - Kościół MaciejaKościół św Macieja jest jedną z najbardziej znanych świątyń na Węgrzech, który zwiedzamy podczas wycieczki do Budapesztu. Jego budowę rozpoczęto w XIII stuleciu i został wzniesiony przez niemieckich mieszczan. Po koronacji Karola Roberta kościół zwiększył swoją rangę. Odbył się w nim również ślub Macieja Korwina z neapolitańską księżniczką Beatrycze. Świątynia uległa przebudowom od czasów średniowiecza główny portal zachował się prawie bez zmian. Podczas najazdu i okupacji tureckiej kościół zamieniono na meczet. Podczas walk z muzułmanami został poważnie zniszczony a dalsze straty poczynił pożar w XVIII w., który wybuchł od uderzenia pioruna. Dzisiejsza bryła i wystrój to rekonstrukcje głównie z XIX w. Kościół odnowiono w stylu neogotyckim, żeby przypominał dawny budynek ale dodano kilka nowych elementów. Wnętrze zdobią freski węgierskich artystów, które przedstawiają m.in. Macieja Korwina i Franciszka Józefa. Warty uwagi jest znajdujący się we wnętrzach grobowiec króla Beli III. Zapraszamy na wycieczki do Budapesztu.

Wycieczki do Budapesztu - Baszta RybackaBaszta Rybacka jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych budowli Budapesztu i odwiedzają ją masowo wycieczki do Budapesztu. Białe ściany z pięknymi wieżyczkami widać z daleka. Na baszcie znajduje się taras widokowy, z którego doskonale widać Peszt i budynek parlamentu. Baszta jest wpisana na listę UNESO. Nazwa pochodzi od profesji, którą zajmowało się wielu mieszczan, a sam Budapeszt nazywano Miastem Rybnym. Część historyków nazwę wiąże z targiem rybnym, który znajdował się pod murami. Ryby dostarczano na wzgórze wąską ścieżką, która biegła od brzegów Dunaju. Baszta powstała w XV w. W XVII wieku baszta mocno ucierpiała od gdy Austriacy odbijali miasto z rąk Turków. Dwu miesięczny ostrzał mocno nadwyrężył konstrukcję ale odbudowane mury były dużo mocniejsze od poprzednich.

Park Miejski Varosliget - jedno z najpiękniejszych miejsc Budapesztu. Na brzegu sztucznego źródła w okresie letnim można popływać łódką, a zimą tafla służy jako lodowisko. Możesz tam zawitać jadc na wycieczki do Budapesztu W 1896 roku zbudowano zespół budynków, które reprezentują węgierskie style narodowe od romańskiego po barok. Na przeciw zamku znajduje się zoo oraz ogród botaniczny. Na dzień dzisiejszy znajduje się 4000 zwierząt i 10000 roślin. Zwierzęta lądowe i ptactwo żyją w warunkach jak najbardziej zbliżonych do naturalnych. Zoo zostało założone w 1866r przez znanego podróżnika i etnografa Janosza Ksantusza. Po sąsiedzku z zoo możemy znaleźć "raj dla dzieci" - Widampark. Został stworzony na wzór znanych na lunaparków. Widampark został wybudowany w latach 30-ych ubiegłego wieku i pozostał w prawie niezmienionej formie. Powierzchnia parku to prawie 60 tys. metrów kwadratowych i są w nim takie perełki jak karuzela z 1906 roku która mierzy 36 m. wysokości, amerykańskie zjeżdżalnie zbudowane w 1936 r. Zachodnia granica parku dochodzi do Placu Bohaterów, który jest odwiedzany podczas wycieczki do Budapesztu, w centrum którego znajduje się pomnik tysiąclecia Węgier. Pamiątkę postawiono w 1896 roku. Na lewo od Placu Bohaterów położone jest Muzeum z kolekcją obrazów. Na wystawach stałych możemy znaleźć dzieła starożytnego Egiptu, Grecji i Rzymu.

Budapeszt jest jedyną w świecie metropolią która ma status kurortu. Pierwsze łaźnie zostały tutaj wybudowane jeszcze za czasów rzymskich a największy rozgłos otrzymały podczas okupacji tureckiej. Baseny znane są na całym świecie i dziennie przepływa przez nie prawie 70 mln litrów wody. W parku położone są baseny Seczeni, które są największymi w Europie, a u podnóża Wzgórza Gelerta znajdują się baseny Rudasz (położone w miejscu źródła termalnego). Skorzystaj z wycieczki do Budapesztu i kąpieliska.

Wycieczki do Budapesztu - Parlament Budynek Parlamentu można zobaczyć na wielu pocztówkach i reklamówkach Budapesztu. Gmach został zbudowany w XIX wieku. Pierwotnie budowla miała przypominać budynek angielskiego parlamentu lecz w konsekwencji jest od niego większy. Gdy został wybudowany był największą budowlą na świecie. Architekci dokonali połączenia neogotyckiego, barokowego i neoromańskiego stylu. Budynek Parlamentu jest stałym punktem wycieczki do Budapesztu. Szczególnej uwagi zasługuje również bogate wnętrze budynku, które jest bogate w dywany, gobeliny i freski. W budynku również działa biblioteka.

Wycieczki do Budapesztu - Wzgórze Zamkowe Wzgórze Zamkowe to najstarsza część Budapesztu, która zachowała swój pierwotny charakter i chętnie odwiedzana jest przez wycieczki do Budapesztu. Pod wzgórzem rozciąga się Labirynt – jest to kompleks podziemnych jaskiń i grot oraz łączących je korytarzy, które przez wieki wykorzystywane były przez mieszkańców miasta jako piwnice, magazyny i schrony. Tunele o długości 1,5 kilometra zostały zagospodarowane i udostępnione w 1983 roku jako atrakcja turystyczna, zwiedzający mogą więc poznać znajdujące się tu najciekawsze miejsca: Oś Ziemi, Labirynt Prehistorii, Labirynt Inny Świat, Labirynt Odwagi. Na południowym krańcu wzgórza rozpościera się Zamek Królewski wzniesiony w XIII wieku. Zamek otaczają doskonale zachowane fragmenty średniowiecznych murów obronnych z Wielką Basteją, Bramą Ferdynanda i wieżą Buzogany. Wokół zamku zachowały się też fontanny z najefektowniejszą fontanną Macieja oraz pomniki. W czasie zaciętych walk z Niemcami podczas II Wojny Światowej praktycznie cały zamek legł w gruzach, zaraz po zakończeniu wojny rozpoczęła się jego rekonstrukcja i trwała do 1976 roku. Zamek odzyskał swój majestatyczny wygląd zewnętrzny, jednak wnętrze zostało zmienione i przystosowane do konkretnych potrzeb. Obecnie Zamek jest jedną z najbardziej reprezentacyjnych budowli w stolicy Węgier, wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Jest to atutem wycieczek do Budapesztu. W skrzydłach pałacu znalazły swoje miejsce Muzeum Historii Budapesztu, Muzeum Historii Współczesnej, Galeria Narodowa i Biblioteka Narodowa. W samym zamku warto zwrócić uwagę na Salę Balową, Kaplice Zygmunta, Komnatę Habsburgów, Małą Salę Tronową oraz Schody Główne.

Buda i Peszt przez długie wieki funkcjonowały jako dwa odrębne miasta, pomysł, aby połączyć je mostem zrodził się w pierwszych latach XIX wieku, ale dopiero w 1832 roku z inicjatywy arystokraty Stefana Szechynyiego powołany był Budapeszteński Związek Mostów. Działania związku były owocne i w 1840 rozpoczęto budowę mostu wg projektu angielskiego inżyniera Adama Clarka. Prace budowlane trwające 9 lat przyniosły oczekiwany efekt - powstało prawdziwe arcydzieło światowej sztuki konstrukcyjno- inżynieryjnej. Wspaniale dekorowane stalowe przęsła mostu, którego strzegą wielkie kamienne lwy leżące na postumentach po obu jego końcach, idealne proporcje i równowaga kwalifikowały most jako jeden z najpiękniejszych mostów Europy. Mozesz go odwiedzić podczas wycieczki do Budapesztu. Działania II Wojny Światowej zniszczyły most, ale zaraz po jej zakończeniu zrekonstruowano go i ponownie oddano do użytku w 1949 roku, dokładnie w setną rocznicę pierwszego otwarcia. Most Łańcuchowy jest więc nadal najpiękniejszym mostem w Budapeszcie, rozpoznawalnym elementem panoramy miasta oraz ważnym jego symbolem.

Wzgórze Gellerta w Budapeszcie wznosi się na wysokość 235 m n.p.m., stąd rozciąga się wspaniały widok na rzekę Dunaj. Ze względu na specyficzny mikroklimat występuje tu duża różnorodność roślinności, rosną więc tu drzewa figowe ( pochodzące jeszcze z czasów tureckich ), a równocześnie występuje też roślinność subalpejska. W XVIII wieku nasłonecznione stoki wzgórza na powierzchni 128 hektarów pokryte były winoroślą i tylko niecałe 8 hektarów wykorzystywano jako pastwiska. Góra Gellerta swoją nazwę zawdzięcza katolickiemu świętemu, biskupowi Gellertowi, który zginął męczeńską śmiercią z rąk pogan, zamknięty w drewnianej beczce i spuszczony ze wzgórza. Legendarne miejsce śmierci biskupa uczczono stawiając tu jego pomnik. Na samym wierzchołku góry po upadku węgierskiej Wiosny Ludów w 1851 roku wzniesiona została przez Habsburgów ogromna cytadela o długości 220metrów, szerokości 60 metrów i grubości murów około 16 metrów. Miała ona stanowić główny, strategiczny punkt dla obstrzału – w razie potrzeby - i Budy, i Pesztu. Możesz odwiedzić wzgórze podczas wycieczki do Budapesztu. Obecnie w twierdzy mieszczą się: muzeum, restauracja, schronisko młodzieżowe oraz dyskoteka. Twierdza jest też doskonałym punktem widokowym, Obok cytadeli w 1947 roku postawiono pomnik ku czci poległych w walkach o Budapeszt żołnierzom radzieckim. Pomnik Wolności przedstawia postać kobiety trzymającej w wyciągniętych rękach liść palmowy – symbol zwycięstwa. Posąg o wysokości 14 metrów wykonany jest z brązu, umieszczono go na 26 metrowym postumencie. W 1989 roku z pomnika zdjęto komunistyczne symbole: czerwoną gwiazdę i napis dziękczynny dedykowany Armii Czerwonej za wyzwolenie miasta, zastąpiono go nowym napisem, który upamiętnia wszystkich bohaterów walczących o wolność Węgier. Miejsce to jest chętnie odwiedzane przez wycieczki do Budapesztu.

Przedsiębiorstwo Turystyczno-Transportowe Chortycia
Pl. Na Bramie 8, 37-700 Przemyśl
NIP 795-000-51-39, REGON-EKD 650023845-6023
ING Bank Śląski SA O/Przemyśl, Konto: 45 1050 1546 1000 0022 9095 1777
© Biuro Podróży Chortycia
Wycieczki do Budapesztu